Participating Schools

 SCHOOL INFORMATION SCHOOL INFORMATION



Algoma Thunderbirds

  • Players | 2019-20 Roster
  • Coach | TBD
  • Program | Basketball


Brock Badgers

  • Players | 2019-20 Roster
  • Coach | Willy Manigat
  • Program | Basketball


Carleton Ravens

  • Players | 2019-20 Roster
  • Coach | Taffe Charles
  • Program | Basketball



Guelph Gryphons



Lakehead Thunderwolves


Laurentian Voyageurs


Laurier Golden Hawks


McMaster Marauders

 

Nipissing Lakers

  • Players | 2019-20 Roster
  • Coach | Thomas Cory
  • Program | Basketball

Ontario Tech Ridgebacks

 

Ottawa Gee-Gees

 

Queen's Gaels

 

Ryerson Rams

  • Players | 2019-20 Roster
  • Coach | Borko Popic
  • Program | Basketball
   

Toronto Varsity Blues

 

Waterloo Warriors

 

Western Mustangs

 

Windsor Lancers

  • Players | 2019-20 Roster
  • Coach | Chris Cheng
  • Program | Basketball
   

York Lions


Structure

 REGULAR SEASON
SPORT CATEGORY G1
# OF TEAMS 18; 3 divisions (East, Central & West)
# OF GAMES


Each team plays a home-and-home with the teams in its own division (10 games)

Each teams plays one game against each team in the other divisions (12 games)

FORMAT

The Top 3 teams in each division will automatically qualify for the playoffs (9 teams)

The next 3 teams with the best records will also qualify for the playoffs (3 teams)

 

PLAYOFFS & CHAMPIONSHIP
# OF TEAMS 12 
# OF GAMES 4 Rounds
FORMAT

Seeding:

  • Each of the 3 division winners winners will be seeded 1st, 2nd, or 3rd, based on their record and using the OUA tie-breaking format. 
  • The remaining 9 teams will be seeded by record and the OUA tie-breaking format. 


ROUND 1| Seeds 1, 2, 3 and 4 receive a first round bye; matchups will be: #12 @ #5; #11 @ #6; #10 @ #7; and, #9 @ #8.

QUARTER-FINALS | Matchups will be: winner of (#9 @ #8) at #1; winner of (#10 @ #7) at #2; winner of (#11 @ #6) at #3; and, winner of (#12 @ #5) at #4.

SEMI-FINALS | Bracket format: four quarter-final winners @ the highest surviving seeds.

WILSON CUP | two semi-final winners @ highest surviving seed.

2018-19 CHAMPION
Carleton Ravens
OUA CHAMPIONSHIP February 29, 2020 @ TBD
U SPORTS CHAMPIONSHIP March 6-8, 2020 @ Carleton and Ottawa